Jak pilnować dziecko?

Dla każdego rodzica dziecko jest zawsze istotą najważniejszą i opieka nad tym dzieckiem powinna mieć szczególne znaczenie. Między innymi właśnie dlatego obecnie szuka się różnych sposobów, dzięki którym będzie można lepiej zadbać o dziecko. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że sytuacja na świecie obecnie jest różna i w wielu przypadkach na dzieci czekają różne niebezpieczeństwa. I tutaj jest kwestia, która powinna być najważniejsza dla rodziców a więc to jak pilnować dziecko, by nie stało się mu nic złego. To zadanie, które w wielu przypadkach może nastręczać różne trudności. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci również chcą poznawać świat i szukają możliwości przekraczania granic, które będą stawiane przez rodziców. Według mnie, jeśli chce się dobrze o dziecko zadbać i je upilnować to w swoich działaniach należy być przede wszystkim konsekwentnym. Dla mnie to kwestia kluczowa, ponieważ jeśli brakować będzie konsekwencji to szybko może się okazać, że dziecko będzie niektóre sprawy wykorzystywało i chętnie będzie te różne granice przekraczało. Najważniejsze więc będzie takie działanie, które sprawi, że dziecko będzie rodzicom posłuszne i będzie wiedziało co może a czego nie. Pierwsza podstawowa kwestia to wybrać dla dziecka pole do zabawy, gdy jeszcze jest małe. Na pewno trzeba się starać o znalezienie miejsca dla dziecka odpowiedniego. Wydaje się, że kwestią najlepszą będzie znalezienie dla dziecka takiego miejsca, w którym będzie się miało dziecko ciągle na oku. W ten sposób można mieć stałą kontrolę nad tym co z dzieckiem się dzieje. Jeśli dba się o swoja pociechę to można między innymi pozwolić na zabawę jedynie przed domem czy też w jego pobliżu, tak że nawet głosowo będzie można mieć kontakt z dzieckiem. Możliwości są więc rozliczne, gdy chodzi o ograniczenie pola zabawy. Ale to nie jedyny sposób na to, by o dziecko zadbać i je upilnować.

Jeśli dziecko chce wyjść gdzieś dalej, do jakiegoś kolegi czy koleżanki to także warto postawić jakieś granice i zastosować takie rozwiązania, dzięki którym dziecko będzie bezpieczniejsze. Można tutaj postawić warunek, że odwiedziny są możliwe tylko u takich dzieci, które rodzic zna i zna ich rodziców. W ten sposób ma się jakąś kontrolę nad tymi wizytami i można między innymi zawsze skontaktować się z takimi rodzicami pytając czy taka wizyta jest możliwa i czy dziecko nie będzie przeszkadzało. Chodzi o to, by dziecko mogło mieć takie warunki, w których samo będzie bezpiecznie się czuło a także rodzice będą pewni, że dziecko jest bezpieczne.

Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że z wiekiem dziecko będzie miało coraz więcej wymagań i w związku z tym będzie trzeba też dziecku na coś więcej pozwolić. Oczywiście musimy dopuszczać do tego, że dziecko zacznie dorastać i musi taż się nieco bardziej usamodzielnić. Ale i w takich przypadkach dobrze będzie, jeśli będziemy mieli nad dzieckiem należytą kontrolę. Można zdecydować się obecnie na rozwiązania, które opierają się na nowoczesnych technologiach. Praktycznie każde dziecko ma obecnie nowoczesny telefon, smartfon i nie ma problemu z tym by się nim obsługiwać. Miedzy innymi właśnie z tego powodu można zainstalować u takiego dziecka aplikację (osobiście korzystam z aplikacji Lokalizacja Telefonu ale podobnych programów jest kilka – wybierzcie optymalną dla siebie), dzięki której będzie można je kontrolować. Takie aplikacje są bardzo proste w obsłudze i funkcjonują jako opcja śledzenia dziecka.

W moim przypadku (niestety Trackgsm to chyba jedyna aplikacja która daje taką możliwość – pozostałe lokalizują przez internet) wysyłamy dziecku smsa i telefon bezpośrednio odpowiada nam gdzie dziecko się znajduje. W ten prosty sposób ma się stałą kontrolę nad dzieckiem i wie się, gdzie w danej chwili się znajduje. Łatwiej będzie więc skontrolować to co z dzieckiem się dzieje, co robi a nawet z kim się spotyka. Jeśli chodzi o pilnowanie dziecka to jak dla mnie trzeba kierować się rozsądkiem. Nie można się zachowywać jak zły policjant, ale nie można też pozwalać na wszystko ponieważ w ten sposób również nie osiągnie się nic dobrego. O dziecko trzeba dbać, trzeba o nim pamiętać i kontrolować co się z nim dzieje, ale wszystko trzeba robić z głową.