Absurdalne zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy

Prawo jazdy to obecnie praktycznie dla każdego człowieka taka kwestia, która ma szczególne znaczenie i zawsze trzeba pamiętać o tym, że warto mieć ten dokument. Dlatego praktycznie wszyscy młodzi ludzie kończąc 18 lat decydują się obecnie na rozpoczęcie przygotowań do zdania prawa jazdy. Ale niestety w najbliższym czasie czekają nas kolejny zmiany w przepisach, które po raz kolejny mają absurdalny charakter i są tak naprawdę jakąś kpiną z ludzi. Od nowego roku wchodzą bowiem przepisy, które będą znacząco utrudniały życie młodym kierowcom. Teoretycznie mają przynieść większe bezpieczeństwo na drogach, ale w praktyce na takie efekty w ogóle nie ma co liczyć.

Przede wszystkim osoba, która zda egzamin po nowym roku będzie musiała mieć na samochodzie oznaczenie w postaci zielonego listka, że jest nowym kierowcom. Taki element to jednak najmniejsza trudność z jaką musimy się liczyć. Tak naprawdę młoda osoba będzie miała duzo więcej problemów ze swobodnym prowadzeniem samochodu. Będzie posiadała znaczące ograniczenia, gdy chodzi o prędkość na szybkich trasach, na autostradzie będzie mogła jedynie rozwinąć prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Trudno oczekiwać, że będzie to bezpieczny ruch w przepisach, skoro inni będą się tam poruszali z prędkością przynajmniej o 40 km na godzinę szybciej.

Kolejna sprawa to obowiązkowe kursy doszkalające, które będzie musiał przejść każdy nowy kierowca miedzy 4 a 8 miesiącem od zdania egzaminu. Będzie to tak naprawdę kwestia niezwykle ważna ponieważ będzie się wiązała z dodatkowymi kosztami, które doliczyć będzie trzeba do wydatków na prawo jazdy. Oczywiście nie można zapominać o tym, że przepisy wprowadzają także taką zmianę, że w przypadku, gdy dojdzie do jakieś kolizji z winy młodego kierowcy to musi się liczyć z tym, że będzie musiał przejść kolejne kursy doszkalające. Tak więc koszty mogą być bardzo wysokie. Dalej, gdy będzie znów popełniał jakieś wykroczenia może nawet taka młoda osoba stracić prawo jazdy. Tak naprawdę wiec to wszystko wygląda bardzo niekorzystnie dla osób, które chcą dopiero zdawać egzamin na prawo jazdy. Dla młodych osób jednym wybawieniem z tych przepisów może być skarga, jaką złożył Rzecznik Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego. W swoim wniosku mówi on, że owe przepisy są niekonstytucyjne i dlatego nie powinno się ich wprowadzać w życie i jako takie nie mogą być stosowane.